Őszi kirándulás #1

2011.11.23. 03:37

Korábbi elhatározásomhoz híven dologtalan napjaimból néhányat az ország további feltérképezésére fordítottam. Októberben elautóztam Meath megyéig, Kellsbe (az a sziget keresztben, deréktájban), ahol volt kolleganőmnél töltöttem 3 napot. Az útikönyv alapján összeállított lista helyi állomásait önállóan, a közelieket közösen kerestük fel. Kells neve a dublini Trinity College-ban őrzött, díszes iniciálékkal ékített kódex miatt lehet ismerős. A városban, amely évszázadokon át adott otthont az eredetinek, ma már csak másolatot őriznek. Itt nem kell attól tartani, hogy 5 másodperc után fegyveres őrök tessékelik tovább a tolongó turistát a sorban, nyugodtan lehet gyönyörködni, akár fényképezni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A város másik nevezetessége a minden oldalán ábrázolásokkal díszített Piactéri kereszt, ami ezer évig állta az ír időjárás viszontagságait, egykoron bitófaként is működött (az angol helyőrség akasztotta fel 1798-ban a lázadó íreket párosával, hogy a kereszt fel ne dőljön), hogy 15 évvel ezelőtt egy buszsofőr egyetlen elhibázott tolatással ledöntse. A helyreállított kereszt ma már forgalom elől elzárt területen áll.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az Ardee környékén található Kildemock ugráló temploma talán a legkacagtatóbb az eddig hallott ír történetek közül. Egy viharos éjszakán, 1715-ben a templom egyik soktonnás terméskő fala közel egy méterre beljebb "költözött" az alapzatától, miközben természetfeletti módon egyben maradt. A helybéli legenda szerint a szentelt fal azért szánta rá magát e különös lépésre, hogy kirekessze a nyáj egy méltatlan tagját, akit a templomban temettek el. Érdekes módon a templomnak ez az egyetlen fala áll mind a mai napig.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ugyan én magam nem hallottam róla ezelőtt, de az ország egyik legjelentősebb emléke a Brú na Bóinne néven ismert kiterjedt neolit kori temetkezőhely. Ezer évvel régebbi, mint a Stonehenge, királyok és papok temetője volt. A körzet számos kisebb és három nagyobb lelőhelyből (Newgrange, Knowth és Dowth) áll. Mi Newgrange-et kerestük fel. A 80 m átmérőjű, 13 m magas, fűvel borított domb alatt az ország legszebb neolit folyosós sírja található. A sírkamra főbejáratát faragott, kettős- és hármas spirálvonalakkal díszített szegélykő őrzi. Az idegenvezetőtől persze 4-5 különféle magyarázatot hallottunk a műemlék lehetséges funkcióval kapcsolatban. Talán VIP temetkezési hely volt, talán szakrális építmény, esetleg gigantikus csillagászati naptár, de akár magtárként is szolgálhatott a folyosós barlang. Ami a hármas spirált illeti, kézenfekvő a szentháromságot felhozni magyarázatul. Ám ne feledjük, hogy mindez i.e. több mint 3 évezreddel ezelőtt...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://emirsegek.blog.hu/api/trackback/id/tr563404966

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása